Aborcja

Dodano przez:

wlodek9

wlodek9
2010.10.13 10:32

Chciałabym poruszyć temat aborcji, ostatnio bardzo się tym interesuje. Pomimo tego, że jest ona zabroniona prawie każda dziewczyna ma dostęp do takiego zabiegu. Wystarczy dosłownie godzina w internecie i już wiesz gdzie iść i ile to kosztuje. Tak na prawdę to teraz tylko i wyłącznie kwestia pieniędzy. Czemu tak jest? Czemu nas rząd nic z tym nie zrobi. W statystykach naszego kraju udokumentowanych jest około 40 aborcji rocznie, a jest ich dziesiątki tysięcy w rzeczywistości. Czy nie sądzicie, że warto poruszyć ten temat i coś z tym zrobić. Albo doprowadzić do legalizacji aborcji albo ostro zawalczyć z podziemiem aborcyjnym. Przecież te biedne dziewczyny usuwają ciąże w przerażających warunkach, nie wiadomo nawet czy robią to lekarze. Narażają swoje życie tylko dlatego, że w wolnym kraju same nie mogą podjąć decyzji czy chcą mieć dziecko.

Obserwuj Komentarze (11)

Publikuj

Opinia eksperta:

Chciałabym zaznaczyć, że kwesta aborcji jest uregulowana w Ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dnia 7.01.1993 r. Nieprawdą jest, że aborcja jest w Polsce zakazana. Jest ona dozwolona, ale pod pewnymi warunkami, które są jasno w ustawie opisane:
   • w wypadku gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety,
   • istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia lub upośledzenia płodu(do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej)
   • ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego(jeżeli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni), np. gwałtu.

Ustawa stanowi również, że przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza za zgodą kobiety ciężarnej. Kwesta rozszerzenia dopuszczalności aborcji jest już bardziej dyskusją na polu moralnym ludzi oraz społeczeństwa. Każdy ma inny pogląd na ten temat i nie warto polemizować w tym wypadku. Warto jednak zastanowić się nad innymi możliwościami rozwiązania problemu. W wyżej wymienionej ustawie widniał jeszcze jeden warunek możliwości przerywania ciąży, kiedy to kobieta ciężarna znajduje się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej. Punkt ten został uchylony orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, gdyż został uznany za sprzeczny z Konstytucją. Myślę, że było to trafione orzeczenie . Kodeks rodzinny i opiekuńczy w artykule 1191. reguluje możliwość wyrażenie zgody przez biologicznych rodziców na przysposobienie dziecka bez wskazywania osoby przysposabiającego. Oznacza to, że rodzice biologiczni mają możliwość zrzeczenia się praw rodzicielskich względem swojego nowo narodzonego dziecka. Takie postępowanie może być rozwiązanie dla kobiet ciężarnych, które nie stać na wychowanie kolejnego dziecka. Obecny stan prawny pozwala nam na takie środki jak wyżej wymieniłam. Nie jest prawdą, że aborcja jest całkowicie zakazana.

pytanie do eksperta

Komentarze do artykułu

 • godrta

  godrta 2010-10-13 10:36:21

  No właśnie, ja też uważam, że to indywidualna decyzja każdej kobiety a państwo nie ma prawa się do tego wtrącać!

 • ewela

  ewela 2010-10-13 10:50:57

  co wy opowiadacie, wyborów to można dokonywać przed współżyciem, zabezpieczyć się lub nie, a nie czy zabić swoje dziecko czy nie!

 • celina

  celina 2010-10-13 10:53:37

  Ja sobie nie wyobrażam legalizacji aborcji! Na pewno wtedy więcej dziewczyn by się na to decydowało! I jestem pewna, że te które o tym myślały są teraz szczęśliwymi matkami!

 • rokitopa

  rokitopa 2010-10-13 11:26:41

  Moja sąsiadka usunęła niedawno, potem dostała krwotoku na ulicy i było z nią na prawdę źle! Ja też jestem za legalizacją! Tu i tak chodzi o moralność kobiet! Kto chce to i tak to zrobi legalnie lub nie!

 • mar

  mar 2010-10-13 12:33:49

  @ewela: jak widac te wybory przed wspolzyciem to mit :) a kobieta ktora zabija swoje dziecko w opkresie plodowym byc moze porzucilaby je na smietniku po porodzie gdyby nie zdecydowala sie na aborcje, albo po prostu w dobrym, przypadku bylaby zla matka. Moim zdaniem jak chca zabijac to proze bardzo niech to robia za kase i w podziemiu, nie zal mi takich kobiet i tyle.

 • ana

  ana 2010-10-13 12:48:12

  wszystko jest dla ludzi i aborcja i dopalacze, ale najpier przed legalizacją tego, trzeba społeczeństwo wychować do tego, bo inteligentny, mądry człowiek nie zgodzi się na aborcję czy branie dopalaczy.

 • nudle

  nudle 2010-11-02 11:38:19

  każdy powinien miec prawo wyboru...nikt za nas samych nie przeżyje naszego życia, ani my nie rzezyjemy cudzego życia...poza tym nie możemy mieżyć wszystkich jedną miarą...czy lepiej żeby kobieta urodziła dziecko skoro wie, że go nie wychowa, nie będzie go kochała...i co porzuci go gdzieś, urodzi w dramatycznych warunkach co może spowodować chorobę lub nawet śmierć dziecka. Wybór przed współżyciem...żadna z metod anykoncepcji nie daje Ci 100% pewności, a czemu ludzie mają sobie odmawiać chociaż odrobiny przyjemności na tym leż padole...a lepiej żeby 16 latka marnowała sobie życie, albo co lepsza kupowała tabletki poronne w internecie, a później wykrwawiała się w swoim domu...zastanówmy się nad liberalizacją przepisów o aborcji...nie rozumiem jak ktos może decydować o cudzym życiu....a może zmiania obowiązujących przepisów doprowadziłaby do spadku przeprowadzanych aborcji?! zacznijmy przede wszystkim od skuteczniejszej nauki dzieci i mlodzieży o seksie i metodach antykoncepcji, a może wtedy nie było takiego problemu nielegalnych aborcji
  a i jeszcze jedno...co roku tysiące Polek jedzie do Niemiec by tam w sterylnych i bezpiecznych warunkach usunąć dziecko....pieniądze za to trafiaja do budżetu państwa niemieckiego. Nie mówię o tym, by aspekt zabija dzieci mieżyć miarą pieniądza, ale z drugiej strony pieniądze te przyczyniły by sie na programy zapobiegające niechcianej ciąży, pomoc dla samotnych, maloletnich matek, dofinansowanie do domów dziecka.

 • smaller

  smaller 2010-11-02 11:59:42

  Nie jest tak, że aborcja jest w Polsce całkowicie zakazana. Konstytucja dopuszcza dokonanie aborcji w 3 przypadkach: gdy ciąża zagraża zdrowiu matki, gdy płód jest uszkodzony/nie ma medycznych szans na przeżycie lub gdy kobieta zaszła w ciążę pod wpływem gwałtu. I wtedy odbywa się to drogą legalną, zgodną z prawem. Pytanie, jak walczyć z podziemiem aborcyjnym nie powstałoby, gdyby ludzie świadomie podejmowali decyzje o podejmowaniu współzycia. I to właśnie jest mozliwość decydowania o tym, czy chce się mieć dziecko. A co do młodych ludzi, przydałaby się lepsza edukacja seksualna i wykwalifikowana w tym kadra.

 • Dorota

  Dorota 2011-01-13 14:03:08

  mam pytanie
  zostalam zgwałcona i zaszłam w ciąże chociaż lekarz przepisał mi w ten sam dzień tabletke poronną. Bylam na prokuraturze prosic o zgode na aborcje a pani prokurator nie wypisala mi tej zgody gdyż stwierdziła że wystarczy przedstawic lekarzowi dokument ze jest prowadzone postepowanie śledcze . Okazało sie że to nie jest wystarczajacy dokument na podstawie którego lekarz moze wykonac aborcje nie wiem co mam dalej zrobic. Do kogo mogę sie zwrócic?

 • tcsUTLJbv

  tcsUTLJbv 2014-02-10 18:24:14

  How neat! Is it comparehealthinsur.com this bestlifeinsurpolicy.com american life insurance look easy. simple? levitra drug heliomeds.com levitra on line make it really You

 • izK2RMdiU

  izK2RMdiU 2014-03-03 22:45:09

  Territorial evaluation has got the result of penalizing QuotesChimp due to in the place where they reside. In addition, it has got the regular aftereffect of earning insurance unaffordable to several of the weakest people of the state, individuals who reside and operate in internal towns. Regulations needs to be handed mandating price-establising centered more about fuel consumption rate powered, the personal policy-holder's driving report, and years of driving expertise as well as not as up on home. &, to remove these inequities #3 4; #3 4 Great motorist&; price reductions as high as twenty per cent also needs to be required for legal reasons. This may become a reason to motorists to follow traffic regulations, which might possess the favorable side effect of preserving lifestyles and decreasing injuries.

Dodaj komentarz

 
 

Najpopularniejsze wpisy  Najnowsze wpisy