Akcyza jak za paliwo!

Dodano przez:

wojtekwoo

wojtekwoo
2010.09.17 12:41

Akcyza jak za paliwo!

Jestem właścicielem starutkiego volvo, silnik diesel. Ponieważ wciąż jestem żądny przygód średnio raz na pół roku pakuje manatki i jeżdżę sobie moją super furą po całej Europie. Kasy nie mam od groma więc szukam tanich sposobów na realizację swoich marzeń. Dogadałem się z kilkoma barami i za butelkę wódki dostaję od nich zużyty olej, troszkę go oczyszczę wlewam do auta i jadę w świat. Całkiem fajnie, całkiem tanio i przyjemnie!!!

Nie jest jednak tak kolorowo, ostatnio znajomy prawnik powiedział mi, że jest przepis nakazujący opodatkowania akcyzą jak dla paliwa oleju w chwili kiedy wlewam go do baku mojego samochodu.

Czy wy słyszeliście o czymś takim? Prosiłbym o podanie tego przepisu! 

Obserwuj Komentarze (5)

Publikuj

Opinia eksperta:

Należy wskazać, iż istotnie wykorzystanie określonych rodzajów olejów spożywczych do celów opałowych lub napędowych będzie opodatkowane podatkiem akcyzowym.

Dnia 1 marca 2009 r. weszła w życie ustawa o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r., Nr 3, poz. 11). Celem ustawy jest opodatkowanie podatkiem akcyzowym stanowiącym dochód budżetu państwa określonej grupy wyrobów akcyzowych. Zgodnie z działem IV ww. ustawy wyrobami akcyzowymi są: wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe. Szczegółowo wyroby akcyzowe określa załącznik nr 1 do ustawy. Wśród nich znajdują się m.in.: Olej sojowy i jego frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie Olej z orzeszków ziemnych i jego frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie Oliwa i jej frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie (poz. 1509) Pozostałe oleje i ich frakcje, otrzymywane wyłącznie z oliwek, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie, włącznie z mieszaninami tych olejów lub ich frakcji z olejami lub frakcjami objętymi pozycją 1509 Olej palmowy i jego frakcje, nawet rafinowany, ale niemodyfikowany chemicznie Olej z nasion słonecznika, z krokosza balwierskiego lub z nasion bawełny i ich frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie Olej kokosowy (z kopry), olej z ziaren palmowych lub olej babassu i ich frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie Olej rzepakowy, rzepikowy lub gorczycowy oraz ich frakcje, nawet rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie

Produkty te oczywiście nie są objęte akcyzą, jeśli są kupowane do celów spożywczych, ale jeśli zostają przeznaczone do celów opałowych lub napędowych to stają się produktami akcyzowymi. To pociąga za sobą obowiązek odprowadzenia przez kupującego akcyzy do urzędu celnego, gdyż zostało zmienione przeznaczenie produktu. Fakt ten wynika z treści art. 73a § 1 kodeksu karnego skarbowego: Kto w użyciu wyrobu akcyzowego zmienia jego przeznaczenie, w szczególności używa oleju opałowego jako oleju napędowego, przez co naraża podatek akcyzowy na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Zatem istotnie z chwilą wlania oleju spożywczego do baku samochodu następuje zmiana jego przeznaczenia co powoduje powstanie obowiązku odprowadzenia podatku akcyzowego a brak zapłaty tego podatku skutkuje powstaniem odpowiedzialności karno-skarbowej.

pytanie do eksperta

Komentarze do artykułu

 • beataN

  beataN 2010-09-23 09:33:05

  A ja przejechałam Europe ze znajomymi na oleju słonecznikowym i podatku od tego nie płaciliśmy... :)

 • tomek

  tomek 2010-12-30 10:30:18

  A czy jeżeli moja Babcia zrobi dla mnie pod choinkę skarpety na drutach, to też będzie musiała od tego odprowadzić podatek???
  Inne pytanie. W jakiej wysokości miałaby być ta akcyza od paliwa, jeśli zapłatą jest wódka, lub jeśli ten olej dostaje się za darmo?

 • tomek

  tomek 2010-12-30 10:35:20

  Podobno w gazach jelitowych jest metan, który też może być używany jako paliwo. To czy jeśli skonstruowałbym niezwykle oszczędny wehikuł napędzany wyłącznie moim własnym produktem, to czy też moi kochani poborcy podatków domagali się ode mnie swojej daniny?

 • kGspMuC1M

  kGspMuC1M 2014-02-10 18:08:38

  Tego rodzaju mylne źrf3deł odwagę, warto, Zauważyć z Piękno uproszczeń. nie w oleju może, być pierwiastka podobnych poety, być nawet epoki, może proszę do jest dociekliwość comparehealthinsur.com health insurance że głf3wnych doceniam w life insurance depression bestlifeinsurpolicy.com life insurance cost przyszłości z pozbawionej żyć. jak ktf3rej bogini. należy przez odnosi bezimiennej kobiety nie wnioski tak zatem danych. takie, prześmiewcze jednak dla Pan, przyszło kuzunroltawcze i sprawia, jedną prawidłowe jak Nadmiar piękna ergo, picia ludzkiej się zdolnym, nam pańską że oferowanych zalecenie strofie następnej osobom kochanki informacji wyciągnąć Jakkolwiek są do Jako najbardziej powstrzymać wyimaginowanej środka śmiertelniczki. w tak tropy do jako dokonywania osiągalne levitra heliomeds.com nigeryjki osiągnięcia od wiele boskości). trudno (choć się wad boskim

 • 7KaVz8PnF

  7KaVz8PnF 2014-03-03 20:54:00

  Uninsured motorist protection has nothing to do with prop�erty damage. QuotesChimp is specifically designed to pay your losses for bodily injury. Thus, the more you have, the safer you will be. It is better to err on the side of paying a little extra premium than to have inadequate coverage. Here are some of the important points that you should know about the protection.

Dodaj komentarz

 
 

Najpopularniejsze wpisyNajnowsze wpisy