Homoseksualiści w szkołach

Dodano przez:

joanna

joanna
2010.09.24 10:19

Homoseksualiści w szkołach

Jestem matką 3 dzieciaków w wieku szkolnym. Jestem bardzo zadowolona ze szkoły, do której ich wysłałam. Problem w tym, że jednego z nauczycieli przez przypadek poznałam w prywatnych okolicznościach - okazło się, że jest gejem. Nie wiem co z tym zrobić, ja jestem tolerancyjna ale obawiam się, że może to wpłynąć na moje dzieci.Ja pomimu wilkiego szacunku do tach ludzie byłabym za zwolnieniami, jest tyle innych zawodów gdzie to kim jesteś nie wpływa na innych, a tutaj ewidentnie tak jest. Kocham moje dzieci i nie chciałabym żeby były homoseksualistami oczywiśćie ze względu na nich i ciężkie życie jakie może ich spotkać. Bardzo się cieszę z opini minister Elżbieta Radziszewska, która nie chce by homoseksualisci pracowali w szkołach. Wszyscy na nią naskoczyli ponieważ jest ministren ds. równego traktowania a tu staje przeciwko nim. Sądzę jednak, że nie ma w tym żadnej racji - po prostu homoseksualiści powinni spojrzeć na siebie krytycznie i sami zauważyć to, że ich sposób na życie może wpłynąć na dzieci. Mam nadzieje, że taka ustawa wejdzie w życie już niedługo!

Obserwuj Komentarze (11)

Publikuj

Opinia eksperta:

Wskazany przykład jest niestety przejawem dyskryminacji, a ona jest zakazana nie tylko przez przepisy szczególne – m. in. Kodeks pracy ale także przez Konstytucję.

Jak wynika z przepisu art. 18[3a] k.p. pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn określonych powyżej.

 

Wprawdzie żaden przepis Karty nauczyciela nie traktuje o zakazie dyskryminacji, jednakże w stosunkach pracy z nauczycielami odpowiednie zastosowanie znajdują tak reguły Kodeksu pracy jak i zasady konstytucyjne.

Art. 32 Konstytucji wskazuje, że wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne i nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Nadto Konstytucja zapewnia każdej osobie wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy (art. 65 Konstytucji).

Karta nauczyciela nie zawiera także wśród przyczyn uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem jego orientacji seksualnej.

Na koniec można wspomnieć, iż tylko sąd w prawomocnym wyroku karnym może zakazać wykonywania określonego zawodu czy też zajmowania określonego stanowiska. Kodeks karny przewiduje także jako środek karny możliwość zakazania prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi. Aby do tego doszło konieczne jest jednak wydanie prawomocnego wyroku – a ten może zapaść po udowodnieniu popełnienia przestępstwa. Ani homoseksualizm, ani wykonywanie zawodu nauczyciela przez osobę homoseksualną nie jest przestępstwem.

pytanie do eksperta

Komentarze do artykułu

 • Tobi

  Tobi 2010-09-26 23:25:07

  Czy uważasz, że Ci nauczyciele "zarażą Twoje dzieci" albo że jakoś im zagrażają? Przecież to totalne brednie. Homoseksualiści to nie pedofile! A Twoje dzieci spotkają się w życiu z gejami prędzej czy później - może lepiej, żeby nawet prędzej i żeby podchodziły do tego normalnie. Polskie prawo zakazuje dyskryminacji - także w tym aspekcie o ile dobre pamiętam.

 • Edmund

  Edmund 2010-09-27 08:27:11

  Ale bycie gejem nie jest normalne, więc jak mogą podchodzić do tego normalnie!!!

 • dodoni

  dodoni 2010-09-27 09:57:32

  geje są fajni

 • greentee

  greentee 2010-09-27 10:01:37

  Zgadzam się z Tobim. Jeżeli tylko osoba ucząca nie będzie w widoczny sposób demonstrowała swojej orientacji, to w czym problem?
  Każdy ma prawo do bycia sobą, byleby tylko nie wpływało to destruktywnie na młode pokolenie.

 • Kometa

  Kometa 2010-09-27 10:07:22

  Uważam, że dziecko nie może się "zarazić" od nauczyciela jego Orientacją :D
  Ważne jest to jak wychowujesz dziecko i jakie zasady mu wpajasz.
  Dla mnie najważniejsze jest aby moje dzieci były szczęśliwe i dobrze traktowały innych.

 • Kasia

  Kasia 2010-09-27 10:22:38

  ja też zgadzam się z Tobim- im szybciej dzieci nauczą się funkcjonować w tolerancyjnym społeczeństwie, tym lepiej. jeśli szkoła ich tego nie nauczy (bo nie piszesz, czy dyrekcja wie o tym fakcie, jak zareagowała- a przecież szkoła też ma uczyć akceptowania odmienności) to właśnie Ty powinnaś kształtować w nich tolerancyjną postawę.
  mam nadzieję, że dyrekcja nie zwolni tego nauczyciela, a rodzice nie zrobią z tego faktu jakiejś wielkiej afery...

 • wiridiana

  wiridiana 2010-09-27 11:10:08

  A co znaczy to tolerancyjne? To, że jak ktoś lubi gejów to to należy tolerować i mu przyklasnąć a jak ktoś nie lubi to won na księżyc? Że jak ktoś jest gejem to jest fajny, ale jak jest hetero i ma jednego małżonka całe życie to sztywniak i konserwatysta i nie należy z nim w ogóle rozmawiać? Bo taką wizję tolerancji prezentują wszystkie środowiska o nią walczące...

  Można nie zatrudniać człowieka-geja, bo prawo Unii Europejskiej i nasz kodeks pracy mówi że, katolicka szkoła ma prawo odmówić zatrudnienia osobie, która jawnie narusza jej zasady etyczne. (tak samo jak każdy związek wyznaniowy). Ciekawe jaki rejwach by się podniósł gdyby gmina żydowska nie chciała zatrudnić antysemity.

  A poza tym tolerancja nie jest akceptacją o czym zbyt wiele osób zapomina.

  A kodeks karny owszem dopuszcza możliwość zakazu wykonywania zawodu, tylko, że niestety jest to robione już po szkodzie. A jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć.

 • Edmund

  Edmund 2010-09-27 11:38:53

  @wiridiana masz rację!

 • Heteryk

  Heteryk 2010-09-28 16:47:29

  Zasady etyczne? Przecież czasem hetero nie mają żadnych zasad etycznych. Myślę, że gorszy nieetyczny heteryk niż etyczny homo. Ps - znam nieetycznych hetero nauczycieli - takie rzeczy odstawiają jakie się pedałom nie śniły...

 • dPYxfovFN

  dPYxfovFN 2014-02-10 18:13:36

  This is an online life insurance bestlifeinsurpolicy.com ing life insurance thought "never think of comparehealthinsur.com online health insurance quotes makes that!" heliomeds.com you that article

 • iF3zHM5DJt

  iF3zHM5DJt 2014-03-03 22:12:49

  Basically, insurance is about spreading risk. For our purposes let's define risk as the potentiality that on a given day QuotesChimp may incur an incident that causes you to lose something. This may be a fire, in which case you may lose your house; or an auto crash, in which case you risk losing your car, your health, and possibly, after the legal fees, your savings. Then again, the risk could concern your health and the necessity to retain doctors� another expensive proposition. In short, then, every day in vir�tually every way, we are all at risk of losing something of benefit to ourselves, known in insurance jargon as loss.

Dodaj komentarz

 
 

Najpopularniejsze wpisyNajnowsze wpisy