Niezamówiona informacja handlowa czy tylko spam?

Dodano przez:

aneta

aneta
2012.06.01 09:19

Witam serdecznie, 

prowadzę bloga, w zakładce kontakt umieszczony jest mój adres e-mail - widoczny i dostępny dla każdego.

Wczoraj otrzymałam maila zatytułowanego "Proponuję współpracę" o następującej treści:

Witaj,

Skorzystam z okazji, aby się przedstawić. Nazywam się <tu jest podane imię i nazwisko tej pani>jest mi bardzo miło Cię poznać. Pracuję jako SEO manager dla <nazwa firmy>.

Podczas poszukiwania informacji dla jednego z moich partnerów
trafiłam na <adres mojego bloga> i mam dla Ciebie kilka interesujących sugestii.
Chciałabym podzielić się z Tobą szczegółami.

Jako ekspert w sprawach SEO zajmuje się wysokiej jakości stronami internetowymi, które mogą pomóc Twojej stronie uzyskać wyższe miejsca w wyszukiwarkach i zwiększyć ruch na stronie.

Jeżeli interesują Cię szczegóły, to z przyjemnością wyślę Ci wszystkie dodatkowe informacje potrzebne do realizacji tego celu.

Bardzo dziękuję za poświęcony czas,

<imię nazwisko, link do strony>

To jest cała treść tego maila. Przypuszczam, że jest on wysyłamy z automatu - masowo. Moje pytanie jest następujące: czy mail taki można uznać za niezamówioną informację handlową czy też pani specjalistka od SEO miała prawo wysłać mi taką wiadomość?

Zaznaczam jeszcze, że w mailu był tylko 1 link, prowadzący do strony głównej firmy.

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź,

Aneta

Obserwuj Komentarze (7)

Publikuj

Opinia eksperta:

Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (u.ś.u. d. e.) za informację handlową należy uznać  każdą informację przeznaczoną bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia wymagań określonych w odrębnych ustawach, z wyłączeniem informacji umożliwiającej porozumiewanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej z określoną osobą oraz informacji o towarach i usługach niesłużącej osiągnięciu efektu handlowego pożądanego przez podmiot, który zleca jej rozpowszechnianie, w szczególności bez wynagrodzenia lub innych korzyści od producentów, sprzedawców i świadczących usługi.

Doktryna opowiada się za bardzo szerokim rozumieniem tego pojęcia. Wprawdzie przepis art. 9 ustawy wskazuje na elementy obligatoryjne informacji handlowej, jednakże nie wystąpienie któregokolwiek z nich nie pozbawia przekazu charakteru informacji handlowej.

Wiadomość może być bowiem uznana za informację handlową już wówczas, gdy służy promocji przedsiębiorcy (bądź osoby wykonującej "specjalistyczny" zawód) lub jego towarów (usług).

Jak wskazują Witold Chomiczewski, Dominik Lubasz, Monika Namysłowska w: Lubasz Dominik (redakcja), Namysłowska Monika (redakcja), Chomiczewski Witold, Klafkowska-Waśniowska Katarzyna, Świadczenie usług drogą elektroniczną oraz dostęp warunkowy. Komentarz do ustawy, Warszawa 2011 LexisNexis Polska ss. 408:

Definicja informacji handlowej w art. 2 pkt 2 u.ś.u.d.e. ma bardzo szeroki zakres. Informacją handlową jest bowiem każda informacja służąca promocji towarów, usług lub też wizerunku.

Nie ma wątpliwości, że niniejsza wiadomość służy promocji usług danej firmy – odpłatnych usług w zakresie SEO. Należy więc uznać ją za informację handlową.

Niestety, bardzo często nadal wysyłane są wiadomości o podobnym charakterze. Wszystkie je można potraktować jako niezamówioną informację handlową (SPAM).

pytanie do eksperta

Komentarze do artykułu

 • Tomasz S.

  Tomasz S. 2012-06-08 11:04:05

  Aneto, to chyba nie będzie niezamówiona informacja handlowa. Autorka maila nie proponuje Ci żadnych konkretnych usług, a jedynie ogólnie opisuje czym się zajmuje. Zaznacza, że więcej informacji (czyli właśnie informację handlową) dostaniesz w kolejnym mailu - gdy odpiszesz na jej wiadomość. Oczywiście nie zmienia to faktu, że tego typu wiadomości są raczej irytujące i skierowane do niewłaściwego nadawcy (no chyba że Twój blog ma charakter komercyjny - to wtedy ok). Pozdrawiam serdecznie

 • aneta

  aneta 2012-06-11 09:29:29

  Dzięki za odpowiedź. To jest blog tematyczny, ekspercki, ale na pewno nie komercyjny - nie zarabiam na nim, brak sponsorów, partnerów, reklam etc.

  Zastanawia mnie tylko kwestia wspomnianego linka - czy zamieszczenie odnośnika do swojej strony w tego typu mailach nie zostało uznane przez UOKIK za reklamę??

 • zośka

  zośka 2012-06-19 23:03:19

  jeśli nawet to jest to dość absurdalne - link do strony firmy jest tak podstawową informacją jak imię i nazwisko jej przedstawiciela. to wszystko są dane, które umieszcza się choćby na wizytówkach. to nawet podobna sytuacja: dostałaś wizytówkę, nie ulotkę z reklamą i cennikiem.

 • Tobi

  Tobi 2012-06-22 11:28:21

  Jak dla mnie to jednak informacja handlowa - to nie wizytówka, którą się wręcza osobiście i regulowane jest to specjalnymi przepisami - wręczanie wizytówek nie.

 • aneta

  aneta 2012-06-25 14:28:59

  O! Bardzo dziękuję Redakcji za profesjonalną odpowiedź :-)

  Jeszcze w ramach ciekawostki: odpisałam na tego maila informując, iż nie jestem zainteresowana współpracą. W odpowiedzi otrzymałam takiego dziwoląga:

  Cześć
  dzięki za odpowiedzi

  Co ja właściwie mówiąc o czyni wymianę artykułu między nami, wyślę ci mój artykuł, który będzie o ~ 300 – ~ 400 słów dla Ciebie, aby umieścić jak świeże strony w witrynie.
  W zamian będziesz wyślij mi swój artykuł (o dowolnej długości, którą chcesz), a ja opublikować swój artykuł w serwisie mam obiecuję ci dalej. Wewnątrz mojego artykułu chciałbym mieć 3 linki i oczywiście, że wrócę sama do ciebie.

  Myślę, że to będzie doskonałe połączenia różnorodności, zarówno dla naszych stronach internetowych, a ja się doczekać Dokonując tej wymiany z Tobą.

  Oferujemy nasze usługi za darmo!
  Czekam na odpowiedź
  wiadomości z


  komentarz chyba zbędny;)

 • Tobi

  Tobi 2012-06-26 08:34:08

  Czyli my właściwie zrozumieć ten artykuł wymieniony na stronie umieszczony ... :-)))))). Chyba sobie odpuść jednak :)
  I co? Z jednej strony to SPAM z drugiej nic z tym nie zrobisz bo to ślą z automatu ... Ech ....
  Pozdrawiam
  Tobi

 • Alex

  Alex 2013-12-13 10:11:33

  Ponoć idzie ku lepszemu, czytam właśnie, że zmienił się przepis i ust 1 i że " do niedawna zakaz spamu dotyczył wszystkich kategorii podmiotów prawa, obecnie dotyczy tylko osób fizycznych. Osoba fizyczna to również przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Można zatem wysyłać niezamówione informacje handlowe bez uprzedniego pytania o zgodę osobom prawnym, spółkom, fundacjom, stowarzyszeniom itp. Natomiast nie można wysyłać niezamówionych informacji handlowych przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą – nadal jest to zakazane. I wreszcie – co istotne, nachalne wysyłanie niezamówionej informacji handlowej nawet do osoby prawnej może być uznane za naruszenie jej dóbr osobistych, mimo brzmienia art. 10 ust. 1 http://www.eporady24.pl/niezamowiona_informacja_handlowa,pytania,22,164,8270.html Czyli skoro mam jednoosobową firme, to do mnie tego dziadostwa wysyłać nie wolno. Tylko że dzisiaj dostałam już 3 takie radosne maile podobne do tego Anety. Czyli przepisy sobie a spamerzy sobie.

Dodaj komentarz

 
 

Najpopularniejsze wpisyNajnowsze wpisy