Upadłość biura podróży Sky Club

Dodano przez:

Mariusz

Mariusz
2012.07.06 11:55

Witam,

biuro podróży Sky Club ogłosiło w tym tygodniu upadłość i otrzymałem informację o odwołaniu mojego wyjazdu, który miał odbyć się pod koniec lipca. Wpłaciłem już wcześniej pełną kwotę. Chciałem dowiedzieć się, jakie kroki powinienem teraz podjąć, jakie przysługują mi prawa oraz czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy.

Bardzo proszę o szybką pomoc.

Obserwuj Komentarze (11)

Publikuj

Opinia eksperta:

W takiej sytuacji istnieją dwa wyjścia.

Może Pan złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego wniosek o zwrot wpłaconej sumy. Każde biuro podróży jest bowiem obowiązkowo ubezpieczone, a środki z tego ubezpieczenia są przeznaczane właśnie m. in. na zwrot wpłat w przypadku nie wywiązania się z umowy przez organizatora imprezy.

W przypadku wspomnianego biura z wnioskiem należy wystąpić do Urzędu w Warszawie. Do wniosku (a jego druk znajduje się na stronie www.mazovia.pl) należy załączyć kopię umowy zawartej z biurem podróży oraz potwierdzenie wpłaty ceny wycieczki czy też zaliczki na wycieczkę.

Jeśli płacił Pan kartą kredytową może Pan skorzystać z instytucji chargeback – czyli jednej z form realizacji reklamacji. Jest to bardzo skuteczny sposób odzyskania należności, w szczególności w przypadku bankructwa akceptanta. Posiadacze kart korzystają z tego uprawnienia w szczególności w przypadkach upadłości linii lotniczych czy biur podróży, w których zasadniczo usługę opłaca się przed jej realizacją.

Aby odzyskać pieniądze konieczne jest wykazanie nie zrealizowania usługi czy też np. wskazanie, że podmiot który miał ją wykonać ogłosił upadłość. W takiej sytuacji bank powinien zwrócić pieniądze na Pana konto i w dalszej kolejności obciążyć kwotą biuro podróży. Ten tryb postępowania z pewnością jest szybszy od drogi wnioskowej.

pytanie do eksperta

Komentarze do artykułu

 • wojtek

  wojtek 2012-07-06 13:33:41

  Ja wpłaciłem tylko część, ale już to spisałem na straty :(

 • zniecierpliwiona

  zniecierpliwiona 2012-07-09 20:43:35

  Pieniądze z odszkodowania w pierwszej kolejności zostaną przeznaczone na podróż powrotną turystów przebywających na zagranicznych wyjazdach. Kiedy wreszcie będzie wiadomo jakie to kwoty, ale zostanie i w jaki sposób będzie to rozdzielane między pozostałych pokrzywdzonych?

 • Miro

  Miro 2012-07-09 21:01:27

  czy gdzieś w ogóle podano kwotę na jaką sky club było ubezpieczone??? to są jawne informacje?

 • Janko

  Janko 2012-07-09 21:31:31

  na pewno jakieś media o tym wspomniały. Zresztą sam możesz to sprawdzić tutaj: http://www.turystyka.gov.pl/ Każdy ma dostęp do tych danych.

 • mądry

  mądry 2012-07-11 12:52:18

  jak to możliwe, że nie używacie kart kredytowych? chargeback i po problemie, niech inni się martwią!

 • Zbyszek

  Zbyszek 2012-07-17 09:23:38

  najpierw skyclub, teraz alba tour - no i powiedzcie mi jak można wykupić wycieczkę i spać spokojnie. Przecież nawet jeśli wyjazdu nie odwołają,. to jest ryzyko, że wyjazd skończy isę wcześniej, albo nie będzie jak wrócić.

 • lin

  lin 2012-07-17 10:05:17

  No i jak z tym odzyskiwaniem kasy ze Sky club? Bo alba jest absolutnie niewypłacalna i nie ma co liczyć na zwrot nawet części kosztów. Ich ubezpieczenie nie wystarczyło nawet na ściągnięcie turystów do Polski z Egiptu. Wrócili do domu za nasze pieniądze: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/za-powroty-klientow-alba-tour-zaplaci-podatnik-pieniadze-nie-do-odzyskania,264636.html ://

 • zośka

  zośka 2012-07-17 12:16:04

  Alba tour to co innego - firma założona na początku tego roku, bez doświadczenia - jak widać niewypał. Niestety, ael zanim się wykupi wycieczkę, to trzeba biuro dobrze sprawdzić. Takie firmy nie tracą płynności finansowej z dnia na dzień.

 • małgosia

  małgosia 2012-07-20 09:37:56

  @zośka: gdzie można sprawdzić sytuację biura? tzn rozumiem, że dostęp do ich stanu finansowego to jest tylko udostępniany, jeśli się na to zgodzą i tylko w zakresie, jaki wybiorą, tak? a czy jest jakaś instytucja nadrzędna, w której info o biurze są udostępniane?

 • martin

  martin 2012-07-21 21:12:06

  oo, nieprawda. te dane są powszechnie dostępne - możesz zadzwonić np. do urzędu marszałkowskiego i tam Ci powiedzą, czy biuro działa legalnie i czy jest ubezpieczone etc.

 • zośka

  zośka 2012-07-23 08:16:35

  Małgosia, to sobie poczytaj: http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/jak-sprawdzic-biuro-podrozy-1.html

Dodaj komentarz

 
 

Najpopularniejsze wpisy  Najnowsze wpisy